Podłoże przeznaczone do oklejania

Tapety. Ogólną nazwą tapety określa się zarówno folie przeznaczone do dekoracji ścian, jak też i folie z imitacją drewna, stosowane do oklejania mebli w celu ich odświeżenia i zmiany wyglądu. Folie takie wykonane z elastycznego tworzywa produkuje wiele firm w postaci rolek o różnej szerokości. Folie takie w przeważającej mierze zawierają na lewej stronie warstwę kleju chronioną przez naklejenie ochronnej warstwy papieru silikonowanego. Dzięki temu po oddzieleniu papieru klej pozostaje na lewej stronie folii i służy do naklejania jej na podłoże.

Podłoże przeznaczone do oklejania powinno być równe i czyste oraz pozbawione kurzu. Folii takich zasadniczo nie stosuje się do wykańczania nowych mebli, a tylko do wyklejania ścian oraz do odświeżania i renowacji mebli. Folie poliwinylowe mogą być także bez warstwy klejącej i wtedy nakleja się je na podłoże po naniesieniu odpowiedniego kleju, Kleje takie są sprzedawane razem z folią.

Przykłady różnych wzorów folii samoprzylepnych firmy Konrad Hornschuch AG pod nazwą d-c-fix przedstawiono na fot. VI i VII. Przykład zastosowania samoprzylepnej folii wg firmy Acella quick do oklejania stołu i szafy przedstawiono na rys. 7.

Podłoże do naklejania folii należy dokładnie oczyścić przez prze- szlifowanie papierem ściernym i wytarcie szmatą. Płytę stołu należy dokładnie zmierzyć i odkroić folię o odpowiednich wymiarach, uwzględniając odpowiednie nadmiary na zawijanie ze wszystkich stron. Papier oddzielić na długości ok. 20 cm i następnie przystąpić do przyklejania folii najpierw na węższą stronę płyty stołu (poz. 1 rys. 7a). Folię przykleja się przez docieranie szmatą i wygładzanie od środka na zewnątrz. W miarę przyklejania papier odwija się stopniowo i przykleja folię. W przypadku powstania pęcherzy lub sfałdowań folię oddziera się od końca miejsc wadliwie naklejonych i naklejanie powtarza, unikając błędów popełnionych poprzednio. Na rysunku 7a poz, 2 pokazano sposób oklejania stołu prostokątnego o ostrych narożach. Folie odpowiednio nacina się, a nadmiary zawija i przykleja do spodu. Na rysunku 7a poz. 3 przedstawiono sposób oklejania folią stołu o narożach zaokrąglonych. Nadmiary folii na narożach nacina się odpowiednio aż do górnej krawędzi płyty stołu. Najpierw przykleja się część środkową, a następnie pozostałe. Im większe zaokrąglenie, tym więcej należy wykonać nacięć. Omówione folie można zmywać wodą i środkami stosowanymi w gospodarstwie domowym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>