Folie firmy Herberts z RFN pod nazwą Letron

Szlifowanie powłok lakierowych odbywa się na szlifierkach taśmowych: pierwsze szlifowanie papierem ściernym diament 320, drugie – papierem ściernym diament 400. Powierzchnie dobrze wyszlifowane powinny być matowe na całej płaszczyźnie.

Folie firmy Herberts z RFN pod nazwą Letron są wykonane z wysokojakościowej taśmy papierowej przesyconej żywicą syntetyczną. Różnią się one nieco od folii z NRD. Odznaczają się także bardzo dużym asortymentem wzorów do złudzenia przypominających gatunki drewna, w tym również wzory o usłojeniu i kolorach nie spotykanych w przyrodzie. Odznaczają się dużą odpornością na działanie światła. Wśród folii Letron wyróżnia się następujące rodzaje:

– 1. Folia Letron z połyskiem jest pokryta lakierem dającym jej estetyczne wykończenie i zabezpieczającym w czasie dalszej obróbki.

– 2, Folia Letron z porami otwartymi lub bez. Na powierzchni folii może występować nie tylko rysunek drewna, ale także wytłoczone pory danego gatunku. Folię taką pokrywa się lakierem.

U Lepkość lakieru zawsze podawano wg kubka Forda nr 4 (0 dyszy wypływu 4 mm).

– 3. Folia Letron 3D z wytłoczonymi porami drewna i wykończeniem powierzchni. Niezależnie od posiadanego już wykończenia folia może być dodatkowo lakierowana lakierami nitrocelulozowymi.

– 4. Folia Letron 881 odznacza się dużq elastycznością i nadaje się do naklejania przez walcowanie.

– 5. Folia Letron do gruntowania o różnej grubości. Stosuje się jq do gruntowania pod emalie oraz pod folie dekoracyjne w celu poprawienia wymagań dotyczących równości powierzchni. Produkuje się dwa typy folii do gruntowania: typ A po sprasowaniu jest przezroczysty, typ B po sprasowaniu jest kryjący, przeważnie biały. Przykłady niektórych folii podano na fot. V.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>