Lakierowanie lakierem poliuretanowym

Proces technologiczny wykańczania lakierem poliuretanowym zostanie omówiony na podstawie zestawu materiałów krajowych przeznaczonych do lakierowania lodzi, sprzętu sportowego i posadzek. Oczywiście możliwe jest także lakierowanie mebli i galanterii drzewnej oraz wyrobów pamiątkarskich. W skład zestawu materiałów wchodzą dwa lakiery omówione w części dotyczącej materiałów, a mianowicie: lakier poliuretanowy do łodzi podkładowy (7619-461-000) i lakier poliuretanowy do łodzi nawierzchniowy (7619-462-000). Na proces wykańczania składają się następujące operacje zasadnicze:

Przygotowanie podłoża. Podłożem pod lakiery poliuretanowe bezbarwne może być drewno lite i płyty oklejone drewnianym fornirem lub dekoracyjną folią. Po naklejeniu dekoracyjnej folii podłoże przed lakierowaniem nie wymaga dalszej obróbki. Drewno lite natomiast musi być poddane obróbce struganiem i szlifowaniem, a powierzchnie fornirowane tylko szlifowaniu papierem ściernym nr 80, 120, 180.

Przygotowanie lakieru. Lakier podkładowy przygotowuje się przez zmieszanie składników: na 100 cz. wag. składnika A (żywicy poliestrowej) bierze się 14 cz. wag. składnika B (żywicy poliizocyjanianowej), Ca- łość dokładnie miesza się w naczyniach emaliowanych lub szklanych drewnianq łopatkę i pozostawia na okres ok, 30 min przed użyciem.

Z lakierem nawierzchniowym postępuje się tak samo, z tym, że na 100 cz. wag. składnika A stosuje się 35 cz. wag. składnika B. Składnik B jest bardzo wrażliwy na wilgoć, co powoduje, że opakowania z tym składnikiem mogq być otwierane bezpośrednio przed pobraniem i natychmiast potem zamykane.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>