Krajowa produkcja okleiny sztucznej pod nazwą „Tetafol” ruszyła w 1972 r. Krajowe okleiny sztuczne Tetafo! charakteryzują się następującymi właściwościami i parametrami naklejania: gramatura papieru stopień nasycenia żywicą wilgotność przyczepność powłoki lakieru poliestrowego temperatura prasy półkowej temperatura prasy taktowej czas prasowania dla prasy półkowe] 240-360 s czas prasowania dla prasy taktowej 45-60 s
Wstępna kondensacja okleiny poprawia jej niektóre parametry, jak np. przyczepność powłok. Do wykańczania powierzchni sztucznych oklein Tetafol zastosowano następujące materiały:
– a) do wykańczania na mat lakier nitrocelulozowy lakier chemoutwardzalny
– b) do wykańczania na połysk lakier nitrocelulozowy na podkładzie lakieru lakier poliestrowy Polimal
Folie do naprasowywania z gotową powłoką wykończeniową. Tego typu folie otrzymuje się zasadniczo przez nasycenie odpowiedniej taśmy papierowej lub z włókna szklanego roztopioną żywicą syntetyczną, np. poliestrową. Po nasyceniu i ostudzeniu taśmy żywica twardnieje, a nasyconą taśmę w postaci gotowego póproduktu można nawijać na rulon odpowiedniej średnicy, stosując jednocześnie odpowiednie folie oddzielające lub ochronne. Półprodukt nałożony na przygotowaną płytę, np, wiórową, i wprowadzony do gorącej prasy, pod wpływem ciśnienia i temperatury topi się i jednocześnie wytwarza spoinę sklejającą folię z podłożem i powłokę wykończeniową. Faktura gotowej powierzchni po naprasowaniu na płytę zależy od jakości i przygotowania powierzchni pólek prasy wywierającej nacisk na prasowaną płytę z folią. Najczęściej stosuje się prasy z odpowiednimi przekładkami z blach. W przypadku zastosowania przekładek z blach, np. miedzianych chromowanych i polerowanych, powłoka wykończeniowa będzie miała wysoki połysk. Przy zastosowaniu innych przekładek powłoka może mieć dowolny wygląd.
Leave a reply