Paski Standopal oparte na żywicy melaminowej charakteryzują się dużą odpornością powierzchni na działanie licznych chemikaliów. Rozróżnia się 2 typy pasków. Standopal KL o powierzchni jedwab i stomatowej do naklejania klejami mocznikowymi i poliwinylowymi. Lewa strona jest szlifowana. Wzory różne, zarówno z rysunkiem, jak też i inne.
Standopal HSK o powierzchni jedwabistomatowej lub z połyskiem do naklejania klejami topliwymi, a także glutynowymi. Wzory różne, zarówno jednolite, jak też i z dowolnym rysunkiem drewna. Lewa strona nieszlifowana. Prawa strona może być zabezpieczona folią ochronną w przypadku stosowania do płyt, których duże płaszczyzny po naklejeniu pasków będą jeszcze malowane emalią. Wtedy po malowaniu odrywa się folię ochronną z obrzeży i otrzymuje się w ten sposób nie uszkodzoną powierzchnię pasków.
Wymiary omawianych pasków są następujące: grubość 0,4 mm, długość 250 cm, szerokość od 18 mm w odstopniowaniu przeważnie co 2 mm. Posma obrzeżowe Standopal. Typy takie same, jak dla pasków. Pasma można naklejać za pomocą klejów mocznikowych, melaminowych, poliwinylowych, a także klejów topliwych i glutynowych. Do naklejania pasm w zwojach stosuje się specjalne maszyny o pracy ciągłej. W zależności od rodzaju stosowanego kleju maszyna do naklejania pasm może przeprowadzać dalszq obróbkę polegającą na wyrównaniu wystających części obrzeży. Zależy to od tego, czy po naklejeniu potrzebne jest sezonowanie w celu pełnego związania kleju. Natychmiastowa dalsza obróbka jest możliwa przy klejeniu klejami mocznikowymi lub melaminowymi i topliwymi. Przy stosowaniu klejów poliwinylowych konieczne jest sezonowanie w ciągu kilku godzin. Pasma Standopal występują w zwojach o długości do 250 m, grubość i szerokość, jak dla pasków.
Leave a reply