Pistolety dwuskładnikowe

Jedną z odmian pistoletów pneumatycznych jest pistolet specjalny, przeznaczony do nanoszenia lakierów dwuskładnikowych, głównie poliestrowych. Lakier poliestrowy po zmieszaniu wszystkich składników ma bardzo ograniczoną żywotność, po czym ulega zżelowaniu. Przy użyciu pistoletów zwykłych całą ilość przygotowanej mieszanki należy zużyć w krótkim czasie. Jest to w pracy bardzo niewygodne i dlatego opracowano nową konstrukcję pistoletu natryskowego, w którym poszczególne składniki wywołujące reakcję łączą się ze sobą w odpowiednich proporcjach dopiero po wyjściu z dyszy pistoletu. Pistolet taki przedstawiono na rys. 40. Zasada działania tego pistoletu jest podobna do działania zwykłych pistoletów pneumatycznych. Powietrze do pistoletu dopływa również przez króciec rękojeści. Składniki lakieru dopływają dwoma przewodami podłączonymi od spodu do pistoletu w pobliżu głowicy z dwóch odpowiednio dobranych naczyń, które mogą być zawieszone na równym poziomie w pobliżu pracownika, powyżej poziomu pistoletu.

Omawiany pistolet różni się od zwykłego przede wszystkim tym, że ma jak gdyby podwójną iglicę i podwójną dyszę (w nasadce i w iglicy). Jedna z iglic nie różni się niczym od iglicy zwykłego pistoletu pneumatycznego. Jej końcowa część znajduje się w drugiej iglicy wydrążonej w formie walca. Wydrążona iglica ma dyszę. Jeden ze składników lakierowych dopływa bezpośrednio do nasadki, drugi zaś do iglicy wydrążonej i iączą się ze sobą dopiero po otwarciu obu dysz. Po naciśnięciu języka spustowego obie iglice cofają się równomiernie. Gdy do dyszy zewnętrznej zacznie przedostawać się jeden ze składników lakieru, iglica wewnętrzna cofa się szybciej i drugi składnik wypływa z dyszy wewnętrznej. Głowicę, układ dysz i iglic pistoletu (zamkniętych i otwartych) przedstawiono schematycznie na rys. 41, Właściwe działanie pistoletu polega na możliwości regulowania i kontrolowania ilości dopływających składników tak, aby każdy składnik wypływał w ilości niezbędnej do reakcji. Zbiorniczki zawieszane mają przekroje odpowiadające ilości poszczególnego składnika i są przezroczyste. Równomierne opadanie me- nisków wskazuje na właściwe wyregulowanie ilości poszczególnych składników.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>