Lakierowanie lakierami nitrocelulozowymi

Lakiery nitrocelulozowe znajdują zastosowanie do różnego rodzaju wykańczania wyrobów z drewna, zarówno z odkrytymi porami, jak i z porami zakrytymi, zarówno do wykonania wykończeń o różnym stopniu połysku, jak i matowych. Takie wykończenia dają powłoki o różnej grubości, poczynając od grubości praktycznie niewymiernej do grubości sięgającej 300 i więcej nm i w różnym stopniu zabezpieczają wykańczaną powierzchnię. Przy wykańczaniu lakierami nitrocelulozowymi można uzyskać niezmienioną barwę drewna, podkreślenie rysunku naturalnego, bądź zmienioną barwę drewna dzięki uprzedniemu zabarwieniu powierzchni za pomocą roztworów wodnych lub bezwodnych barwnika, albo przez naniesienie lakieru odpowiednio zabarwionego, który nie zakrywając rysunku drewna nadaje jednocześnie powierzchni odpowiednie zabarwienie. Lakiery nitrocelulozowe nadają się przede wszystkim do nanoszenia natryskowego, a także przez polewanie, zanurzanie, a niektóre także do nanoszenia walcami i pędzlem.

Lakiery nitrocelulozowe można nanosić na zimno o temp. 18- -24°C, na ciepło – do 40°C i na gorąco – do 70°C. Również suszenie powłok z lakierów nitrocelulozowych może przebiegać w temperaturze otoczenia (18-24°C) lub w temperaturze podwyższonej do 40 i do 60°C, po osiągnięciu stanu pyłosuchości powłoki, tj. po upływie ok. 10-15 min od chwili naniesienia lakieru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>