Uszlachetnianie powłok. Utwardzone powłoki poddaje się następnie szlifowaniu na sucho, najpierw papierem ściernym nr 320, a następnie nr 400. Przy zmianie papieru jest zalecana zmiana kierunku szlifowania o kąt 90°. Cała powierzchnia powinna być oszlifowana równomiernie, po czym pył usuwa się flanelową szmatą.
Następną operacją jest polerowanie oszlifowanych powierzchni, które przeprowadza się w zależności od stopnia zmechanizowania pracy polerkami ręcznymi, taśmowymi lub wałowymi. Polerowanie przeprowadza się w dwóch fazach. Najpierw poleruje się z użyciem pasty gruboziarnistej (8230-514-000), a następnie pasty drobnoziarnistej (8240-515-000) lub wosku polerskiego zwilżonego benzyną do lakierów. W niektórych przypadkach stosuje się na koniec płyn do polerowania. W porównaniu z lakierami nitrocelulozowymi lakiery poliestrowe dają następujące korzyści:
– 1) na 2 polania lakieru poliestrowego przypada 6 polan lakierem nitro,
– 2) powłoki nitrocelulozowe do szlifowania wymagają sezonowania aż 14 dób, podczas gdy lakiery poliestrowe tylko 16-24 godz.,
– 3) przy lakierach poliestrowych z powłoki paruje ok, 6% rozpuszczalnika w stosunku do masy lakieru, podczas gdy z powłoki lakierów nitro paruje 60-80%
– 4) stosowanie lakierów poliestrowych stwarza mniejsze zagrożenie pożarowe i wybuchowe,
– 5) przy stosowaniu nowoczesnych metod utwardzania czas suszenia powłoki poliestrowej można skrócić do kilku minut,
– 6) powłoki poliestrowe odznaczają się lepszymi właściwościami technicznymi – twardość, odporność na wodę, ługi, kwasy, żar papierosa, gorące przedmioty itp.
Leave a reply