Filtr zasysanego powietrza

Powietrze doprowadzane do pistoletów natryskowych musi spełniać odpowiednie warunki. Takie powietrze przede wszystkim musi być czyste i suche oraz mieć odpowiednią temperaturę i ciśnienie. W związku z tym każda sprężarka powinna być wyposażona w szereg urządzeń zapewniających właściwe parametry powietrza, a mianowicie: filtr zasysanego powietrza, zbiornik powietrza, manometry i regulatory ciśnienia, odwadniacz i odoliwiacz, automatyczny wyłącznik ciśnieniowy.

Filtr zasysanego powietrza znajduje się na wlocie do cylindra sprężarki. Filtr taki stanowi odpowiedniej wielkości blaszane pudełko wypełnione drobnymi, stalowymi wiórami, zwilżonymi olejem. Jeden bok filtru stanowi gęstą siatkę zatrzymującą większe zanieczyszczenia mechaniczne. Drobne cząstki pyłów osiadają na zwilżonych olejem wiórkach, tak że do cylindra wchodzi już powietrze pozbawione kurzu i takie powietrze jest wtłaczane do zbiornika.

Zbiornik służy do sprężania powietrza do dość wysokiego ciśnienia, przeważnie 5-8 at. Zbiornik jest potrzebny po to, aby doprowadzone do odbiorników powietrze miało stale ciśnienie. Przy braku zbiornika ciśnienie powietrza byłoby pulsujące. Ponieważ do rozpylania materiałów lakierniczych jest potrzebne ciśnienie stałe i znacznie mniejsze (rzędu 2,5-4,5 at), pomiędzy zbiornikiem i miejscami odbioru instaluje się odpowiednie reduktory zapewniające ciśnienie stałe, o określonej, żądanej wielkości. Zbiornik powinien być wyposażony w dwa manometry wskazujące ciśnienie w zbiorniku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>