Farby i emalie – kontynuacja

O uspokajającym działaniu na system nerwowy, wyszedł naprzeciw przemysł farb i lakierów, wypuszczając na rynek pasty pigmentowe w tubach, pozwalające na uzyskanie z białej farby lub emalii dowolnie wybranego pastelowego koloru i odcienia. Żądany kolor uzyskuje się przez zmieszanie ze sobą odpowiednich past, a następnie przez dokładne wymieszanie z białą farbą lub emalią. Pasty pigmentowe mają opakowania w postaci tub lub odpowiednich pudełek.

Dotychczas opracowano pasty pigmentowe oddzielnie do farb i emalii olejnych i syntetycznych oraz oddzielnie do emulsyjnych i klejowych. Dodatek pasty wynosi 1 – 10%. Do emalii olejnych i syntetycznych opracowano pasty w 4 kolorach: czerwony, niebieski, żółty i czarny. Pozwala to na uzyskanie praktycznie wszystkich kolorów przy odpowiednim mieszaniu past między sobą i z białą farbą lub emalią. Na przykład, w celu uzyskania emalii niebieskiej jasnej należy użyć na 1 litr emalii dodatek 2% pasty niebieskiej, tj. ok. 1/3 tuby. W celu otrzymania emalii zielonej jasnej należy użyć na 1 litr emalii białej 8% pasty żółtej i 2% pasty niebieskiej.

Należy pamiętać przy stosowaniu past pigmentowych, że sumaryczny dodatek past nie może przekraczać 10% ilości emalii białej. Przekroczenie tej granicy może spowodować pogorszenie właściwości emalii, szczególnie dotyczących czasu schnięcia i połysku.

Przy stosowaniu pasty pigmentowej należy kierować się następującym przykładem: w celu uzyskania 1 litra emalii niebieskiej jasnej przy użyciu pasty pigmentowej niebieskiej należy po wymieszaniu zawartości opakowania z emalią białą odlać do czystego naczynia ok, 1/4 litra emalii białej do tej ilości emalii dodać porcjami, stale mieszając, określoną ilość pasty (ok. 1/3 tuby) i następnie po starannym wymieszaniu przez ok. 5 min otrzymany koncentrat przelać do pozostałej ilości emalii i ponownie wymieszać. Ten tok postępowania zapewnia otrzymanie jednolitego odcienia emalii niebieskiej, bez smug i nie rozmieszanych części pasty. Stosowanie past pigmentowych daje gwarancję uzyskania trwałych i ładnych kolorów farb i emalii. Wprowadzenie i stosowanie past pigmentowych znacznie ułatwiło pracę zarówno producentom, jak i użytkownikom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>