Plamy najczęściej występują na okleinie dębowej

Poza wodowaniem, nasycaniem roztworem kleju i szlifowaniem powierzchnie przeznaczone pod powłoki przezroczyste wymagają często jeszcze innych zabiegów, a mianowicie: usuwania plam różnego pochodzenia, wybielania powierzchni drewna, barwienia drewna itp. oraz usuwania przebić klejowych lub zapobiegania powstawaniu takich przebić.

Plamy najczęściej występują na okleinie dębowej, chociaż mogą także występować i na innych gatunkach oklein i drewna. Na okleinie dębowej plamy mają zabarwienie szare lub granatowe, na innych gatunkach przeważnie szaroniebieskie. Plamy te powoduje głównie żelazo, które w środowisku kwaśnym plami drewno. Żelazo do oklein może się dostać w różnych fazach produkcji. Już przy skrawaniu oklein, gdy woda w dołach parzelnych zawiera ślady żelaza, okleina może mieć plamy lub, gdy przy skrawaniu nie są przestrzegane właściwe warunki higieniczne, np. gdy nóż fornirowy ostrzy się w tym samym pomieszczeniu, w którym odbywa się skrawanie. Najdrobniejsze opiłki mogą osiąść na okleinie i potem rozwinąć się w plamy. Plamy może także wywołać żelazo zawarte w kleju lub w wodzie używanej do zwilżania, a nawet w papierowej taśmie klejącej stosowanej do spajania płatów okleiny. Plamy na okleinach lub na drewnie mogą także powodować różne środki alkaliczne i kwaśne, jak np.: wodorotlenek wapniowy itp., a także zbyt długie leżenie surowca okleinowego na suchym składzie w okresie letnim. Wyżej podane przyczyny powodują, że często zachodzi konieczność usuwania plam z powierzchni okleiny po jej naklejeniu na płytę lub po prostu konieczność wybielania okleiny, gdy od produkowanych wyrobów wymaga się jasnego koloru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>