Asortyment krajowych wyrobów chemoutwardzalnych jest stosunkowo duży, chociaż jakością nie dorównują one jeszcze najwyższym osiągnięciom światowym. Produkuje się obecnie cale zestawy wyrobów chemoutwardzalnych, zarówno do wykańczania z odkrytą, jak i zakrytą strukturą drewna, służące do wykańczania mebli, stolarki budowlanej i in., do natrysku pneumatycznego, do nanoszenia metodą natrysku elektrostatycznego itp., zarówno wyroby dające powłoki z połyskiem, jak też matowe czy póimatowe. Powłoki z wyrobów chemoutwardzalnych wykonane na dokładnie przygotowanym podłożu odznaczają się delikatnym wyglądem.
Wyroby poliuretanowe. Lakiery poliuretanowe należą do grupy lakierów syntetycznych chemoutwardzalnych dwuskładnikowych. Charakterystyczną cechą tej grupy lakierów jest ich bardzo mała lepkość (12-16 s) przy bardzo dużej zawartości substancji błonotwórczej (ok. 50%). Roboczy roztwór lakieru jest mieszaniną dwóch składników, tj. roztworu żywicy poliestrowej odpowiednio przygotowanej, występującej pod nazwą Desmofen, i żywicy poliizocyjanianowej, występującej pod nazwą Desmo- dur. Z tego względu dla lakierów poliuretanowych przyjęła się nazwa lakiery DD.
Utwardzanie lakierów po zmieszaniu składników następuje w wyniku reakcji poliaddycjl między grupami OH występującymi w poliestrach i grupami NCO występującymi w poliizocyjanianach. Mieszanina lakierów w zależności od temperatury i stosunku zmieszania składników ma żywotność 6-24 godz. Czas wstępnego utwardzania powłoki w zależności od tych samych parametrów wynosi 0,5-2 godz. Całkowite utwardzenie powłoki następuje po 3-4 dniach.
Leave a reply