Po zakończeniu drugiego etapu szlifowania zawartość bębna wysypuje się do odpowiedniego koryta, a po przeschnięciu całość ładuje do innego bębna i poddaje szlifowaniu na sucho w ciągu ok. 20 min przy prędkości obrotowej ok. 40 obr/min. Na koniec trzeciego etapu zawartość bębna wysypuje się do koryta i oddziela elementy od wiórów, pyłu i pumeksu.
Wybrane elementy ładuje się jeszcze raz do bębna, dodaje kawałki czystych, suchych szmat lnianych lub bawełnianych i poddaje się bębnowaniu przez ok. 20 min z prędkością obrotową 30 obr/min. Dodatek szmat ma za zadanie usunięcie z powierzchni szlifowanych elementów resztek pyłu drzewnego i pumeksu oraz wygładzanie powierzchni elementów i nadanie im bardziej jedwabistego połysku. Tak przygotowane elementy mogą być użytkowane bez wykończenia lub mogą być poddane dalszej obróbce wykończeniowej. ‘
– 2, Naniesienie powłoki wykończeniowej. Naniesienie powłoki wykończeniowej zostanie omówione na przykładzie najbardziej przydatnych materiałów do stosowania tą metodą, tj. politury nitrocelulozowej i lakieru nitrocelulozoweo.
Wykańczanie przy użyciu politury nitrocelulozowej. Bęben napełnia się wykańczanymi elementami w ilości 2/3 objętości i wrzuca do niego pewną liczbę tamponów nasyconych nitropoliturą o stężeniu ok. 15°/o, zwilżonych kilku kroplami oleju wazelinowego lub parafinowego. Tampony wykonuje się z trykotu wełnianego kilkakrotnie owiniętego gazą lub płótnem i powiązanego sznurkiem. Liczba tamponów zależy od pojemności bębna. Tampony zazwyczaj mają średnicę ok. 4-8 cm. Ich liczbę oblicza się przyjmując, że 1 I politury wystarcza na ok. 20-25 m2 powierzchni wykańczanych elementów. Po załadowaniu zamyka się bęben i wprawia go w ruch obrotowy z prędkością 20-30 obr/min. Optymalną prędkość najlepiej ustalić doświadczalnie, gdyż zależy ona od kształtu i wymiarów elementów, wymiarów bębna, liczby jego boków, wielkości tamponów itp. Czas bębnowania wynosi ok, 3 godz., po czym elementy wysypuje się i poddaje suszeniu przez ok. 2 godz, w temp. 18-22°C.
Leave a reply