Pędzle wykonuje się ze szczeciny świńskiej lub z sierści niektórych zwierząt oraz z włókna syntetycznego. Na pędzle lakiernicze dobiera się specjalny rodzaj sztywnej szczeciny, a jednocześnie elastycznej, długiej, odpornej na mechaniczne ścieranie, odpornej chemicznie na działanie rozpuszczalników i olejów, a nawet rozcieńczonych ługów i kwasów.
Najlepsze sq pędzle z sierści borsuka, wydry oraz z sierści pochodzącej z uszu bydlęcych. Poza tym na pędzle stosuje się sierść niedźwiedzia, tchórza, wiewiórki itp. Pędzle z sierści są lepsze i nadają się do robót najdelikatniejszych. Sierść odznacza się tym, że jest zakończona cieniutkimi, rozszczepionymi włókienkami, co pozwala na bardziej równomierne rozprowadzenie lakieru lub emalii. Pędzli z sierści używa się do nanoszenia ostatniej warstwy lakieru lub emalii, a szczególnie do wyrównania świeżo naniesionej warstwy tzw. wygładzikami. Aby poprawić pracę pędzlem, sierść często poddaje się tzw. szlifowaniu w celu lepszego rozszczepienia jej na końcu.
Pędzle do malowania i lakierowania mogą mieć różne kształty i wymiary w zależności od przeznaczenia. W związku z tym istnieje wiele różnych pędzli, jak np. pierścieniowe określone normą PN-55/0- -96052, trzonkowe określone normą PN-56/1-61005, płaskie określone normą PN-50/1-61014 (rys. 28) oraz wiele innych, jak np. p i ó r-
Pędzle lakiernicze: a) pierścieniowy, b) trzonkowy, c) plaski kowe, blaszkowe, kątowe itp. W zależności od wymiarów pędzle są oznaczane odpowiednimi numerami. Niezależnie od tego mogą posiadać różną długość szczeciny. Dość istotną częścią pędzla jest trzonek lub uchwyt, od którego zależy łatwość pracy pędzlem.
Leave a reply